-
Plynový sporák s 5 hořáky a s konvekční troubou | HENDI, 225707
bez DPH: s DPH: -
Plynový sporák s 5 hořáky na otevřeném podstavci | HENDI, 225806
bez DPH: s DPH: -
Indukční deska, bufetová 1 kW | FINE DINE, 239551
bez DPH: s DPH: -
Indukční vařič, 3,5 kW | HENDI, 3500 D XL
bez DPH: s DPH: -
Indukční deska 2000W + 1500W Black Line | HENDI, 239414
bez DPH: s DPH: -
Indukční vařič 3500 | HENDI, Profi Line
bez DPH: s DPH: -
Stolní indukční sporák 5 kW | HENDI, 5000 D
bez DPH: s DPH: -
Indukční vařič Economic Model 1800 | HENDI, 239209
bez DPH: s DPH: -
Indukční deska 3500W Black Line | HENDI, 239421
bez DPH: s DPH: -
Indukční deska 2000W Black Line | HENDI, 239391
bez DPH: s DPH: -
Indukční deska Black Line | HENDI, 239384
bez DPH: s DPH: -
Indukční sporák 296x370x46 mm, 2 kW | HENDI, 239230
bez DPH: s DPH: -
Indukční vařič IK 3342, 510x485x65 mm | BARTSCHER, 105858
bez DPH: s DPH: -
Redukční rošt, 255x255x25 mm | HENDI, 839997
bez DPH: s DPH: -
Indukční wok 3500 | HENDI, Profi Line
bez DPH: s DPH:
Sporáky a vařiče
(955)Všechny kategorie v sekci Sporáky a vařiče
Použití a zásady práce profesionálního gastronomického sporáku
V naší nabídce najdete různé druhy profesionálních sporáků, které jsou nezbytné jako základní součást vybavení profesionální kuchyně restaurace, barů, kavárny, pizzerie a různých jiných gastronomických zařízení a také jako dodatečné zařízení v cukrárnách, pekárnách a také v průmyslových zařízeních a potravinářských provozech. Pomůžeme Vám vybrat a dodáme odpovídající Vašim potřebám velkokuchyňské sporáky s troubou, vařidla a vařiče o nejvíce vyhovujícím pro Vás druhů napájení a způsobu přetváření napájecí energie v teplo (elektrické, plynové, keramické a indukční). V prodeji máme profi sporáky nejlepších světových výrobců: Lotus, Rm Gastro, Bertos, Kromet, Lozamet, Egaz, Fagor a mnoho dalších ale také zařízení nižší kvality, s ohledem na prodejní cenu.
Většina technologických procesů v gastronomii spočívá v tepelném zpracování produktů. K takovým procesům během práce v profesionální kuchyni patří: blanšírování, sušení, pečení a smažení. Tyto procesy nastanou během tepelné výměny – tedy jsou úzce svázané s energetickou výměnou. Pohyb tepla je možný pouze tehdy, kdy existuje teplotní rozdíl mezi zdrojem tepla (např. nahřátá elektrická plotna) a příjemcem (např. nerezový hrnec). Známe tři druhy tepelné výměny:
- přecházení (mezi pevnými části, plyny a kapalinami)
- konvekce (mezi kapalinami a plyny)
- záření (v plynech a vakuu)
Nejvíce populárními stroji pro tepelné zpracování potravin je profesionální gastro sporák, velkokuchyňské vařidlo, vařiče a sporáky s troubou
Rozdělení gastro sporáků dle zdroje tepla
Plynové sporáky, vařidla a vařiče:
Vybavené jsou hořáky, skládající se z trysek, ventilu z knoflíkem, směšovačem plynu se vzduchem a hořáku (litinová násada s otvory na plamen). Velmi často se stává, že hořáky mají dvoukorunový nebo tříkorunový plamen. V moderních sporácích se používá mnoho bezpečnostních opatřeních před výbuchem plynu např.: bimetalické nebo elektromagnetické, které uzavírají přívod plynu v případě, že plamen zhasne. Profesionální plynové sporáky a vařidla jsou nejčastěji vybaveny 4 plynovými hořáky o výkonu od 1 do 9 kW, ale existují zařízení s 2, 6, 8 nebo také s 12 hořáky. Vařič definujeme jako stolní zařízení s jedním hořákem.
Elektrické sporáky, vařidla a vařiče:
Vybavené jsou varnou deskou, většinou vyrobené z litiny, které nazýváme “elektrické plotýnky”. Tyto plotny se skládají standardně z topné spirály s litinovým krytem do kterého se přenáší teplo. V závislosti od výkonu spirály dělíme desky na standardní a rychle ohřevné. Ty poslední jsou nejčastěji označené červenou tečkou ve středu. Dle tvaru elektrické plotny dělíme na kulaté, obdélníkové a čtvercové. Profesionální elektrické plotny často jsou vybaveny termovypínačem – po nahřátí na danou teplotou nastává odpojení z napájení a po vychladnutí plotýnky jeho znovu zapojení. Takové to řešení výrazně snižuje spotřebu energie. Existují také plotny vybavené čidlem reagující na přítomnost nádobí. Výkon jednotlivých elektrických plotýnek se pohybuje v závislosti od modelu od 1 do 6 kW a je standardně dodatečně regulován pomocí termostatu. Elektrické plotny vyžadují zvláštní péče obsluhy – nemůžeme jej rychle zchladit – např. polít studenou vodou (mohou prasknout z důvodu velké rozdílné teploty), je nutné je pravidelně čistit a natírat speciálním konzervačním přípravkem.
Sklokeramické profi sporáky a gastro vařiče:
Sklokeramické sporáky jsou vybaveny hladkou keramickou deskou, která odolá velkému zatížení – žáruvzdorného skla o tloušťce kolem 4 mm. Na desce jsou vyznačeny ohřevné zóny, pod kterými se nachází topné spirály vyzařují teplo. Sporáky se sklokeramickou deskou mají mnoho moderních řešení:
- dvojité ohřevné pole – pro velké hrnce, pánve nebo rendlíky
- HiLight – super rychlé vaření
- ohřevné zóny označení písmenem P o výkonu minimálně 3 kW, umožňují okamžité dosažení vření a následně ochladnutí zpět do původně nastavené teploty
Indukční sporáky a indukční vařiče:
Využívá se zde speciální druh keramické desky, které na pohled vypadá úplně stejně jako sklokeramická deska. Rozdíl mezi nimi je však zcela zásadní pokud jde o zdroj tepla – zdrojem tepla není topná spirála ale samotné dno hrnce nebo jiné nádobí na indukci. V tomto případě elektrický proud proudící v cívce nacházející se pod keramickou deskou vyvolává střídavé, spirálové magnetické pole, které vyvolává vibrace v elektricky vodivém dnu nádoby, které díky elektrickému odporu nádoby se mění na teplo. Podmínkou používání indukčního ohřevu je použití nádobí, hrnců, pánví nebo rendlíků se speciálním, hrubým dnem, v kterém je feromagnetický materiál a díky elektrickému odporu se hrnec zahřívá. Výhodou indukčních zařízení je zejména jejich účinnost přenosu tepla, rychlý ohřev, rovnoměrnost ohřevu a v neposlední řadě úspora energie. V porovnání se sklokeramickými deskami se úspora pohybuje kolem 25%, a časově ušetříte při vaření kolem 30%. Indukční desky mohou být však nebezpečné pro osoby s kardiostimulátorem – magnetické pole vytvářené indukční deskou může nabourat prací stimulátoru srdce.
Rozdělení gastro sporáku dle kontrukce:
Profesionální gastronomické přístroje jsou v zásadě vždy vyrobeno z velmi kvalitní nerezové ocel, která splňuje normy pro styk z potravinami. Gastro sporáky mají opláštění z nerezové oceli a také zesílenou konstrukci pro velké zatížení. Profesionální sporáky můžeme navíc rozdělit na:
- stolní gastro vařiče – pro osazení na stole nebo na podstavci. Vyrábí se standardně ve verzi jedno nebo dvou hořákové.
- sporáky a profi vařidla pro varné bloky nebo varný ostrov (řada 600, 700 nebo řada 900) – určené pro osazení do varné linky s jinými profesionálními přístroji. Takové stroje však často můžou pracovat samostatně jako volně stojící. Standardně vystupují jako 2,4 nebo 6 hořákové o hloubce 600, 700 nebo 900 a výšce 850 nebo 900 (v závislosti od výrobce). Všechny přístroje určené pro sestavení do varné modulární linky nebo varný ostrov, mají v zadu tzv. komínek, který pomáhá při odvětrávání a odvodu spalin v případě plynových zařízení.
- profesionální sporáky – volně stojící – stroje, které nejsou určené pro montáž do profesionální varné linky. Existuje ve verzích 4, 6, 8 a také 12 hořákových a výšce 850 nebo 900 (v závislosti od výrobce) Volně stojící verze nemá v zadu komínek.
Dodatečně všechny sporáky můžeme rozdělit také dle dodatečných funkcí.
- sporáky s elektrickou nebo plynovou troubou
- sporáky na podstavci s policí nebo bez police
- sporáky na podstavci bez nebo se skříňkou
- sporáky se zabudovaným topným prvkem o jiné funkci např. grilovací desky
Jestli v naši nabídce se Vám nedaří najít zajímavý pro Vás stroje – zavolejte, společně najdeme stroj, který bude splňovat vše co od něj čekáte.